Вероятно всеки е чувал, че високият холестерол е вреден за здравето. Но той всъщност е липидно вещество, което участва във важни процеси в тялото: клетъчни, хормонални, храносмилателни, а също така участва в синтеза на витамин D. По-голямата част от него се произвежда от самия организъм, а друга идва от храната.
Повишените му нива провокират запушване на кръвоносните съдове и увеличават риска от инфаркт или инсулт. Следователно това липидно вещество се разделя на две категории - "лош" и "добър". Последният осигурява правилното функциониране на различни системи на тялото. Лошият води до развитие на сърдечно-съдови заболявания. Високите му нива са свързани с начина на живот. Един такъв фактор е диета с високо съдържание на наситени мазнини.
Белите зеленчуци помагат за понижаване на неговите нива. Руският диетолог д-р Игор Строков споделя, че в това отношение най-ефективни са лук, чесън и карфиол.
Бели зеленчуци - лек против висок холестерол
Лукът съдържа витамин В6, витамин С и манган, както и серни съединения, които укрепват имунната система и растежа на здрави клетки.
Яжте този летен плод за здрави кости и сваляне на холестерола
Екипът от учени дори анализира 10 съществуващи проучвания, включващи повече от 440 души. Проучванията са изследвали ефекта от яденето на лук върху холестеролните нива. Установено е, че този зеленчук повишава липопротеините с висока плътност, но понижава тези с ниска плътност.
Чесънът съдържа много витамин С. Той се счита за естествен аспирин. Този зеленчук разрежда кръвта - това означава, че тези, които го консумират, не са заплашени от запушване на кръвоносните съдове.
Карфиолът съдържа фибри и е добър за храносмилането, а също така помага за намаляване на възпалението поради антиоксидантите в състава си.
В диетата задължително трябва да присъства храни, богати на фибри. Тези растителни влакна не се усвояват от тялото, те служат като своебразен "чистач" на всички вредни неща, които преминават през стомашно-чревния тракт. Подобрявайки работата си, той намалява усвояването на лошия холестерол и стимулира производството на добрия. Основният източник на фибри освен бобовите са, разбира се, зеленчуците и плодовете.
В случая в диетата трябва да се включат:
- броколи, карфиол, брюкселско зеле, бяло и червено зеле
- патладжан
- тиква
- тиквички
- моркови
От плодовете е по-добре да избират тези, в които има повече пектин. Те включват:
- ябълки
- грозде
- ягоди
- цитрусови плодове (портокал, грейпфрут, лимон, мандарина)
Още: Кардиолог разкри най-лесните начини за сваляне на високия холестерол
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!